Żywienie zwierząt

Produkcja zwierzęca stanowi istotną część produkcji rolnej w Polsce. Rosnące spożycie produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego stanowi ważny wskaźnik preferencji żywieniowych konsumentów. Temu trendowi towarzyszą inicjatywy promowania wysokiej jakości polskich płodów rolnych i produktów spożywczych. Obserwujemy specjalizację produkcji, rozwój infrastruktury w gospodarstwie. Wprowadzamy do stada wydajniejsze zwierzęta, stosujemy zaawansowane programy profilaktyki zdrowotnej oraz nowoczesne żywienie. Jednocześnie ceny żywca i produktów zwierzęcych nie rozpieszczają hodowców i co gorsza, żaden hodowca nie ma praktycznie wpływu na ich poziom. Może jednak wpłynąć na poziom kosztów ponoszonych w trakcie produkcji.
Kompleksowe podejście do struktury kosztów oraz pełna ich analiza może w wielu przypadkach wskazać na obszary możliwej racjonalizacji wydatków. Dotyczy to samych inwestycji w budynki, sprzęt, technologię produkcji, ale też wyboru genetyki dostosowanej do możliwości gospodarstwa. Nierozłącznymi kosztami hodowli są również nakłady na opiekę weterynaryjną, oraz te najbardziej kosztotwórcze, związane z żywieniem.

Stworzenie warunków dla bezpieczeństwa zdrowotnego stada przynosi widoczne zmniejszenie poziomu upadków zwierząt, a przez to bezpośrednie zmniejszenie kosztów leczenia i zmniejszenie zużycia antybiotyków w trakcie procesu produkcyjnego. Wdrożenie bezpieczeństwa biologicznego i zdrowotnego stada wpłynie również pośrednio na poprawę wyników produkcyjnych. Zmniejszenie zużycia paszy, poprawa jej wykorzystania, zwiększenie przyrostów masy ciała, skrócenie czasu tuczu. Takie korzyści, bez względu na skalę produkcji, sprawią, że wynik finansowy będzie wyraźnie widoczny.